Sletting av gjeld for leger i utvalgte kommuner

Du kan få slettet inntil 30 000 kroner i året hvis du har jobbet som lege i en godkjent kommune.

Merk: Du kan bare søke om sletting etter denne ordningen for opptjeningsperioder som starter senest 31.12.2024. For opptjeningsperioder som starter i 2025, kan du søke etter den nye ordningen for sletting av studielån i utvalgte distriktskommuner

Hvilke kommuner gjelder det?

Troms: Gratangen og Ibestad

Nordland: Rødøy, Nesna, Bø, Øksnes, Evenes, Vega, Flakstad, Moskenes og Andøy

Trøndelag: Leka, Røyrvik, Høylandet og Lierne

Møre og Romsdal: Aure

Ordningen gjelder også for låntakere som har vært yrkesaktive leger i de tidligere kommunene Torsken og Berg i Troms, Tysfjord i Nordland og Fosnes i Trøndelag.

Hvis du bor og jobber i Finnmark eller Nord-Troms, kan du søke om sletting av gjeld på grunnlag av det.

Hvem kan søke?

Det er bare yrkesaktive leger i de aktuelle kommunene over som kan få slettet gjeld i denne ordningen. 

Du trenger ikke å bo i kommunen.

Du må ha vært yrkesaktiv i en opptjeningsperiode på tolv måneder før du kan søke. Yrkesaktiviteten må ha vært minst 50 prosent i gjennomsnitt i den kommunen eller tidligere kommunen som er omfattet. Du må ha vært yrkesaktiv der i hele perioden.

Hvor mye blir gjelden redusert med?

Du kan få slettet inntil 20 prosent av det opprinnelige studielånet ditt, altså gjelden du hadde da du begynte å betale tilbake, opptil en grense på 30 000 kroner i året.

Hva er søknadsfristen?

Du må søke innen tre måneder etter at du har fullført opptjeningsperioden. 

Hvordan søker jeg?

Du kan bare søke etter denne ordningen for opptjeningsperioder som startet innen 31.12.2024. Du søker ved å logge inn på Dine sider og sende et brev med bekreftelse på at du har arbeidet som lege i en eller flere av de kommunene som er omfattet av ordningen for leger. 

For opptjeningsperioder fra og med 1.1.2025 må du søke etter den nye ordningen for sletting av studielån i utvalgte distriktskommuner.